Ogólniak, technikum, zawodówka… Jaką szkołę wybrać?

Wybór szkoły średniej nie powinien być przypadkowy. Częstą praktyką jest obieranie drogi edukacyjnej zgodnie z panującą modą albo wybór szkoły, do której wybierają się nasi koledzy albo takiej, do której najłatwiej się dostać. Czy aby na pewno takie działania wpłyną pozytywnie na naszą przyszłość? Wątpliwe. Planowanie kariery zawodowej warto rozpocząć już w momencie, gdy musimy podjąć decyzję o wyborze liceum, technikum lub szkoły zasadniczej.

Jaką szkołę wybrać? Wszytko zależy od tego, co chcemy robić w przyszłości, a także, czym się interesujemy i w jakim kierunku wykazujemy zdolności. Jeśli nie mamy jeszcze pomysłu na siebie, wybierzmy rozwiązanie, które przygotuje nas kompleksowo do dalszej edukacji, czyli liceum ogólnokształcące. Ten rodzaj szkoły jest w sumie najbardziej uniwersalną opcją, otwierającą różne możliwości kształcenia w przyszłości. Możemy po jej ukończeniu równie dobrze pójść na studia, do szkoły policealnej, pomaturalnej, jak i na jakiś kurs zawodowy. Jeśli zamierzamy pójść do liceum ogólnokształcącego, a jednocześnie zależy nam na położeniu większego nacisku na edukację w niektórych dziedzinach, np. matematyce, informatyce czy przedmiotach humanistycznych, warto wybrać klasę profilowaną.

Licea zawodowe, licea profilowane oraz technika są zaś idealną opcją dla osób, które z jednej strony przejawiają jakieś konkretne zainteresowania i umiejętności i chciałyby je wykorzystać w przyszłym zawodzie, a z drugiej strony, chcą mieć otwartą drogę do studiów i ewentualnych zmian kierunku kształcenia. Dla przykładu, po ukończeniu technikum zdobywamy konkretny zawód, a z drugiej strony, możemy podjąć studia inżynierskie. Szkoła zasadnicza natomiast będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkim zdobyciu konkretnego fachu, dla osób, które chciałyby jak najprędzej się usamodzielnić, zacząć zarabiać pieniądze, dla osób, którym bardziej zależy na zdobyciu zawodu niż na dalszej edukacji.